MOR BUĞDAY UNU 1 KG

Referans: KAPMRBGDYU1000

15,50 ₺
KDV dahil

Diyabetik

İçerik: Buğday (Hiçbir katkı maddesi içermez)

Alerjen Uyarısı: Glüten  

Stok Durumu: Stokta Var.

Üretici Bilgisi: Okurlar

Adet

 

Güvenli Alışveriş

 

Ücretsiz Kargo (275 TL ve Üzeri)

 

7/24 Müşteri Hizmetleri

Mor (Menekşe) Buğday, antik abyssinian buğdayı ile kavılca buğdayın melezidir. Mor buğdayın melezleme amacı en sağlıklı, genetik yapısı korunmuş buğday çeşidi geliştirmektir. Dünyada genelinde Mor buğdayın üretim alanları ve tüketim miktarı, henüz çok yeni olmasına rağmen,  hızla artmaktadır. Tüketim alanı genel olarak un ve unlu mamullerde kullanılan Mor buğday diğer un gruplarına karıştırılarak un ve ekmek kalitesini, sağlıklı besin değerlerini  arttırmak amacıyla kullanılmaktadır.

MorBuğday Unu, Dünya’daki en düşük glisemik indekse sahip buğday unudur..

MorBuğday Unu, Geleneksel buğday unlarına göre, 13 kat fazla antioksidan değerlere sahiptir. En yükşek antioksidan içeren Yaban mersinine eşit antioksidan içermektedir.Diyabet, Kanser ve Kalp hastalıkları gibi birçok kronik hastalığın önlenmesine yardımcıantosiyaninler (Flavanoid,karotenoidler)içermektedir. Hatta bu yüzden bazı bilim adamları bu buğdaya AnthoGrain adını koymuşlardır.

MorBuğday Unu, diğer buğday unlarına göre 3 kat daha fazla E vitamini, 2 kat fazla çinko, demir magnezyum ve potasyum içermektedir. MorBuğday Unu, bu özellikleriyle bir sağlık tanesidir.

Mor buğdaydan elde edilen MorBuğday Unlarımız,Üretim aşamalarında hiçbir endüstriyel yöntem kullanılmadan, kimyasal ve katkı maddesi eklenmeden üretilereksizlere sunulmaktadır.

KAPMRBGDYU1000
6 Öğeler

aynı kategoride bulunan diğer 7 ürün: