Karabuğday (Greçka) Unu 1 Kg

Referans: KAPKRBGDYU1000

28,75 ₺
KDV dahil

Glütensiz-Diyabetik

İçerik: Greçka- Karabuğday (Hiçbir katkı maddesi içermez)

Alerjen Uyarısı: Bilinen bir alerjeni yoktur.

Stok Durumu: Stokta Var.

Üretici Bilgisi: Kappadokia

Adet

 

Güvenli Alışveriş

 

Ücretsiz Kargo (275 TL ve Üzeri)

 

7/24 Müşteri Hizmetleri

Karabuğday, ülkemizde yetiştiriciliği çok yeni olan, buğday diye anılsa da FagopyrumesculentumMoench. familyasından bir bitkidir.

 

Unu ve danesi glüten içermeyen karabuğday çölyak hastalarının kullanımına en uygun tahıl cinsidir. Karabuğday unu ile ekmek yapılabildiği gibi lezzet arttırıcı olarak tüm hamur işlerine eklenebilir.

Glüten alerjiye sahip olanlar, buğdaya göre gluteni daha az olan çavdar, arpa ve yulaf unlarını tercih edebilecekleri gibi karabuğday unu'nu da tercih edebilirler. Çölyak rejimine uygundur. Glüten içermez.

Kara Buğday Unu ile ilgili yapılan araştırmalarda düzenli tüketiminde fazla kiloları azaltmada, damarların esnekleşmesinde ve yüksek kan basıncını düzenlemede yardımcı olduğunu ortaya çıkmıştır.

Kara Buğday Unu Kullanımı: Karabuğday ekmeği, galeta çeşitleri ve pişirilip yenilmesi yaygındır.

KarabuğdayEkmeğiTarifi (GlutensizEkmek, ÇölyakEkmeği):

Malzemeler: 1 su bardağı ılık süt, 2 su bardağı karabuğday unu, 1 tatlı kaşığı toz maya, 1 tatlı kaşığından az tuz, 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Karabuğday Ekmeği Yapılışı (makinede):

Ilık sütü ekmek makinesinin haznesine dökün. iki bardak karabuğday ununu ekleyin. Tuz, maya ve ardından da zeytinyağını ilave ederek makineyi tam buğday ekmeğine ayarlayın. Program bittikten sonra kapağı açıp bir kontrol eip kapağı tekrar kapatıp soğuyunca açıp ekmeğinizi alabilirsiniz. Afiyet olsun.

Karabuğdaydanelde edilen Kara Buğday Unlarımız hiçbir endüstriyel yöntem kullanılmadan, kimyasal ve katkı maddesi eklenmeden sizlere sunulmaktadır.

Aktive Un SAĞLIKTIR…

 

 

AKTİVE UN NEDİR?

Tohumlar kendilerini uzun süre koruyabilmek için değerli besinleri kendi maddelerin içinde koruma altına alırlar. Filizlendirme, uyuyan tohumu, tahıl olmaktan çıkarıp, canlı bir bitkiye dönüştürür ve yararlı maddeler açılarak içindeki değerli besinleri sunmaya başlar. Filizlendirilmiş tohumlar vitamin, mineral, bitkisel besin, enzim, protein ve yağ asitleriyle doludur.

Kalorileri azalırken, faydaları önemli oranda artar. Bir kaç gün filizlendirilen tahıl, bakliyat, yemiş ve çekirdeklerin içeriğindeki protein, antioksidan, vitamin ve yağ asitleri, kuru hallerine kıyasla 30 kata kadar artar. Bedeninizin daha alkali olmasını doğal olarak desteklerler, gerçek anlamda süper gıdalara dönüşürler.

Tohum, baklagil ve tahılların besin değerleri zaten oldukça yüksektir. Ancak onları sindirmek zor olabilir. Filizlendirme işlemi sindirimi kolaylaştırır. Tahıl, baklagil, yenebilir tohumlar fosfor depolamak için farklı miktarlarda fitik asit içerirler. Fitik asit vücudun demir, çinko, kalsiyum emilimini bozar, sindirime yarayan enzimleri bloke eder. Filizlenmeye başlayan bir tohumun DNA’sı aktifleşir ve içinde hızla yeni enzimler üretilmeye başlar. Bu enzimler daha filizlenmenin ilk gününde kabuktaki fitikasiti yok eder ve moleküler bağları kırarak tüm minerallerinin kolayca hazmedilebilecek şekilde açığa çıkmasını sağlar. Ayrıca bitkinin sağlıklı büyümesini sağlayacak yağ asitleri, vitamin ve antioksidanlar üretilmeye başlar. Bundan dolayı filizlendirilmiş baklagil ve tahıllar yüksek miktarda antioksidan, mineral, vitamin ve enzim içermekle kalmaz, bunların tümünün daha kolay hazmedilip hücreler tarafından kullanılabilmesini sağlar.

Filizlendirilmiş buğday unu, içindeki enzimleri aktive olmuş, bir sebze gibi rahatça sindirilir. Diğer unlara göre, lif ve protein oranları artmıştır.

Glisemiks indeksi oldukça düşmüştür, diyabet hastalarının da rahatça tüketebileceği bir un haline gelmiştir. Diyabetiktir.

KAPKRBGDYU1000
6 Öğeler

aynı kategoride bulunan diğer 7 ürün: