KAVILCA UNU 1 KG

Referans: KAPKVLCU1000

15,50 ₺
KDV dahil

Diyabetik

İçerik: Buğday (Hiçbir katkı maddesi içermez)

Alerjen Uyarısı: Glüten

Stok Durumu: Stokta Var.

Üretici Bilgisi: Kappadokia

Adet

 

Güvenli Alışveriş

 

Ücretsiz Kargo (275 TL ve Üzeri)

 

7/24 Müşteri Hizmetleri

Kavılca buğdayı yabani buğday çeşitlerinden ilk kültüre alınan çeşitler arasında yer almaktadır.

Melezleme ya da başka bir dış müdahale yoluyla, genetik değişime uğramamış, nadir buğday çeşitlerimizdendir.

Kavılcabuğdayından elde edilen Kavılca Unu;

Kavılca Unu; Düşük karbonhidrat oranına sahiptir,

Kavılca Unu; Sağlıklı ve yüksek protein ihtiva eder,

Kavılca Unu; Yüksek lif içerir,

Kavılca Unu; Antioksidandır,

Kavılca Unu; Bağışıklık sisteminin ihtiyacı olan Folik asit yüksek miktarda içerir,

Kavılca Unu; Demir, fosfor, magnezyum kaynağıdır,

Kavılca Unu; Vitaminler içermekte ve kolay sindirilebilirlik gibi özelliklerinden dolayı insan beslenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Gerçek, sağlıklı buğdaylardan, eskinin gerçek ekmek kokusunu hissedeceksiniz.

Kavılca buğdayından elde edilen Kavılca Unlarımızhiçbir endüstriyel, kimyasal ve katkı maddesi eklenmedensizlere sunulmaktadır. Aktive Un SAĞLIKTIR…

 

AKTİVE UN NEDİR?

Tohumlar kendilerini uzun süre koruyabilmek için değerli besinleri kendi maddelerin içinde koruma altına alırlar. Filizlendirme, uyuyan tohumu, tahıl olmaktan çıkarıp, canlı bir bitkiye dönüştürür ve yararlı maddeler açılarak içindeki değerli besinleri sunmaya başlar. Filizlendirilmiş tohumlar vitamin, mineral, bitkisel besin, enzim, protein ve yağ asitleriyle doludur.

Kalorileri azalırken, faydaları önemli oranda artar. Bir kaç gün filizlendirilen tahıl, bakliyat, yemiş ve çekirdeklerin içeriğindeki protein, antioksidan, vitamin ve yağ asitleri, kuru hallerine kıyasla 30 kata kadar artar. Bedeninizin daha alkali olmasını doğal olarak desteklerler, gerçek anlamda süper gıdalara dönüşürler.

 

Tohum, baklagil ve tahılların besin değerleri zaten oldukça yüksektir. Ancak onları sindirmek zor olabilir. Filizlendirme işlemi sindirimi kolaylaştırır. Tahıl, baklagil, yenebilir tohumlar fosfor depolamak için farklı miktarlarda fitik asit içerirler. Fitik asit vücudun demir, çinko, kalsiyum emilimini bozar, sindirime yarayan enzimleri bloke eder. Filizlenmeye başlayan bir tohumun DNA’sı aktifleşir ve içinde hızla yeni enzimler üretilmeye başlar. Bu enzimler daha filizlenmenin ilk gününde kabuktaki fitikasiti yok eder ve moleküler bağları kırarak tüm minerallerinin kolayca hazmedilebilecek şekilde açığa çıkmasını sağlar. Ayrıca bitkinin sağlıklı büyümesini sağlayacak yağ asitleri, vitamin ve antioksidanlar üretilmeye başlar. Bundan dolayı filizlendirilmiş baklagil ve tahıllar yüksek miktarda antioksidan, mineral, vitamin ve enzim içermekle kalmaz, bunların tümünün daha kolay hazmedilip hücreler tarafından kullanılabilmesini sağlar.

Filizlendirilmiş buğday unu, içindeki enzimleri aktive olmuş, bir sebze gibi rahatça sindirilir. Diğer unlara göre, lif ve protein oranları artmıştır.

Glisemiks indeksi oldukça düşmüştür, diyabet hastalarının da rahatça tüketebileceği bir un haline gelmiştir. Diyabetiktir.

KAPKVLCU1000
6 Öğeler

aynı kategoride bulunan diğer 7 ürün: